Wycieczka klas III - IV

16 października 2014 r. był dla uczniów naszej szkoły dniem pełnym wrażeń i przygód. Wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy, by poznać historię produkcji małych, słodkich dzieł sztuki metodą z XVII wieku. W tym celu odwiedziliśmy "Manufakturę cukierków", gdzie mogliśmy nie tylko napawać się zapachem karmelu, ale również podglądać tworzenie wspaniałych łakoci. Karmelki powstawały na oczach widowni. Obserwowaliśmy ten proces od momentu wylania cukru na stół po złożenie cukierka i jego skrojenie. Kolejnym punktem wycieczki było zwiedzanie letniej rezydencji króla Stanisława Augusta Poniatowskiego, tzw. "Łazienek Królewskich", miejsca pełnego bogactwa architektonicznego i zjawiskowej przyrody. Pałac Myślewicki, jedna z ciekawszych budowli w stylu wczesnego klasycyzmu w historii sztuki polskiej, był miejscem, gdzie uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej. Poznaliśmy postać króla Stanisława Augusta i zabytkowe wnętrza jego letniej rezydencji oraz ich funkcje. Na dwóch ekspozycyjnych kondygnacjach oglądaliśmy pokaźną grupę wartościowych dzieł sztuki – obrazów, rzeźb, zespołów meblowych i obiektów rzemiosła artystycznego, datowanych w większości na koniec XVIII i początek XIX wieku. Szczególnym zainteresowaniem wśród uczniów cieszyła się pochodząca z Francji damska biblioteczka podróżna, zawierająca 210 miniaturowych woluminów oprawnych w skórę. Niepowtarzalny klimat tego miejsca pozwolił nam przenieść się w czasy króla Stanisława Augusta. Przechadzając się po reprezentacyjnych salach i prywatnych apartamentach, odkryliśmy ich ukryte znaczenia i bogatą symbolikę. Wiele przyjemności sprawił nam spacer alejkami Zabytkowego Ogrodu, gdzie mogliśmy podziwiać ciekawą faunę Parku Łazienkowskiego.