Niezwykła lekcja chemii

23 października w naszej szkole, odbyła się niezwykła lekcja chemii, prowadzona przez zawodowych chemików z jednej z lubelskich firm farmaceutycznych: dr nauk chemicznych Anitę Sędłak - Kierownika Działu Kontroli Jakości oraz mgr Jarosława Jurkowskiego - Chemika Analityka. Celem pokazów doświadczeń chemicznych było zainteresowanie chemią doświadczalną, praktyczne zastosowanie podstawowej wiedzy chemicznej w domu oraz prezentacja ciekawostek chemicznych. Uczniowie mieli okazję zobaczyć takie doświadczenia, jak: samozapłon, zmiany zabarwienia roztworów wodnych w stosunku do reagentów oraz zegar jodowy. Zawodowi chemicy zdradzili uczniom tajniki reakcji chemicznych wykorzystywanych w filmach ("smocza" krew) i reklamach telewizyjnych (usuwanie plam). Prezentowali również domowe sposoby identyfikacji leku przeciwbólowego oraz rozpoznawanie jakości śmietany. Zapoznali z budową styropianu oraz sposobem zmniejszania jego objętości. Najwięcej emocji wzbudził pokaz "chemicznego wulkanu" oraz "słoniowa pasta do zębów".

Z niecierpliwością czekamy na kolejne tak widowiskowe lekcje chemii.