Dni Kultury Angielskiej i Niemieckiej w naszej szkole

Tydzień od 11.05.2015r. do 15.05.2015r. upłynął pod znakiem obchodów Dni Kultury Angielskiej i Niemieckiej. Każdy dzień przyniósł inne atrakcje, o których możecie dowiedzieć się poniżej.

Pierwszy dzień, poniedziałek, rozpoczął się od promocji żywności, a więc miłego, słodkiego poczęstunku w postaci angielskiej szarlotki zw. „Apple Pie”. Tradycyjnie jest ona podawana z waniliową polewą bądź lodami śmietankowymi. Jest to bardzo popularna forma deseru w Wielkiej Brytanii. Na kolejną część dnia uczniowie kl. IV przygotowali skecz w języku angielskim oraz przedstawili nam ciekawe informacje na temat kultury Anglii.

Kolejny dzień, środa, należał do uczniów klasy VI. Na długich przerwach lekcyjnych opowiadali o kulturze Wielkiej Brytanii wyświetlając swoje prezentacje multimedialne. Dotyczyły one takich tematów jak: zabytki i atrakcje turystyczne Londynu, ciekawe postacie brytyjskie, znani pisarze i poeci, tradycje Anglii oraz kuchnia brytyjska. W tym dniu odbyła się również promocja żywności, tym razem były to kanapki przygotowane typowo na sposób angielski, a więc składające się z kilku warstw, pełne warzyw, mięsa i koniecznie dużej ilości majonezu bądź innego, pikantnego sosu.

Dnia 13 maja odbył się także szkolny, pisemny konkurs pt. „Angielski i Niemiecki na co dzień”, podczas którego uczniowie klas IV-VI zmagali się z zadaniami sprawdzającymi znajomość środków leksykalnych oraz funkcji językowych. Zadania te, wymagały poprawnego zareagowania w języku angielskim i niemieckim. Nauczyciele językowcy, po sprawdzeniu prac, jednomyślnie ustalili następujące wyniki konkursu:

I miejsce Jonatan Urban kl. V

II miejsce Wiktoria Rzeszot kl. VI

III miejsce Franciszek Zawiślak kl. IV

Następny dzień, przyniósł kolejne atrakcje. Dzień rozpoczęła promocja żywności w postaci brytyjskich naleśników, grubo wysmażanych, polewanych słodkim sosem. Następnie odbył się konkurs poezji angielskiej i niemieckiej, na który zostali zaproszeni wszyscy uczniowie. Każdą prezentację wiersza poprzedzała krótka jego analiza. Po naradach, jury w składzie:

Pani Dyrektor Elżbieta Nowaczewska

Pani Beata Folusz

Pani Dorota Koszelna

Pani Katarzyna Krzyżak – Knap

ustaliło następujący werdykt konkursu:

1. W kategorii język angielski
    • I miejsce Jonatan Urban kl.V
    • II miejsce Magdalena Kruk kl. IV
  2. W kategorii język niemiecki
    • I miejsce Alicja Wróbel kl. I gimnazjum
    • II miejsce Łukasz Małysz kl. I gimnazjum

W ostatni dzień obchodów Dni Kultury Angielskiej i Niemieckiej odbyły się dwa przedstawienia w języku angielskim i niemieckim pt. „Czerwony Kapturek”. Uczniowie klasy V oraz I gimnazjum pracowali bardzo ciężko by pięknie zaprezentować role, w które się wcielili. Sądząc po reakcji widowni, wyszło im to znakomicie.

Tydzień naszych obchodów zakończyła Pani Dyrektor Elżbieta Nowaczewska, która wręczyła uczniom dyplomy oraz nagrody, gratulując odniesionych sukcesów w konkursach.

Nauczyciele językowcy chcieliby serdecznie podziękować wszystkim uczniom, którzy tak ochoczo zaangażowali się w realizację założonych przedsięwzięć. Podziękowania należą się również Pani Sylwii Mazurek, za jej bezcenną pomoc. Dziękujemy!