Spotkanie z kulturą żydowską

Ziemia – to wielka jabłoń – zrodzi co tylko chcesz.
Wszystkim wystarczy miejsca.
Niech połączy nas śpiew…

Śpiew zespołu „Szalom Chełm” połączył wszystkich, którzy przybyli do Szkoły RAZEM na „Spotkanie z kulturą żydowską” w piątek, 23 stycznia 2015 r. Występujący gościnnie Bogdan Depta (akordeon), Krzysztof Kostrubiec (skrzypce) oraz Mariusz Matera (śpiew) przybliżyli uczestnikom tego niecodziennego wieczoru, koloryt żydowskiego folkloru. Wszyscy zasłuchali się w dźwiękach, śpiewanych po polsku i hebrajsku, utworów, które pozwoliły przenieść się w czasie do Chełma sprzed II wojny światowej. Na dalszą, pasjonującą wędrówkę po ścieżkach historii, zabrał gości, znany chełmski regionalista Zbigniew Lubaszewski. Bardzo interesująco opowiadał o dziejach Żydów w naszym mieście. W ten piątkowy wieczór nie zabrakło również głębokich rozmyślań w klimacie żydowskiej poezji.

Wydarzenie zaszczycili swoją obecnością między innymi Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Tomasz Błaziak oraz Dariusz Jabłoński. Przygotowaniem i organizacją imprezy zajął się Samorząd Szkolny.

Mamy nadzieję, że spotkanie z poezją, muzyką oraz historią żydowską stanie się początkiem odkrywania i prezentowania przez Szkołę RAZEM bogactwa wielokulturowości ziemi chełmskiej.