Kilka słów na temat zdrowia

Nieodłącznym elementem życia człowieka jest jego żywienie oraz codzienna aktywność fizyczna. Na codzień nie przywiązujemy dużej wagi do spożywanych posiłków, rzadko uprawiamy też sport. A wszystko to spowodowane jest brakiem czasu. Natomiast według badań nawyki żywieniowe każdego człowieka kształtują się w pierwszych trzech latach życia. Dlatego bardzo istotne jest, aby posiłki spożywane przez dzieci i młodzież były w pełni zbilansowane. Powinny one dostarczać cennych dla każdego organizmu składników odżywczych oraz witamin. Warto wprowadzać do diet maluchów oraz dzieci owoce i warzywa. Na drugie śniadanie zamiast rogala z czekoladą oraz puszki koli można zaproponować naszym pociechom alternatywę w postaci jogurtu naturalnego z musli i owocami lub świeżych warzyw i owoców, a także butelkę wody mineralnej.

W świetlicy szkolnej dzieci mają możliwość przyrządzenia prostych i smacznych przekąsek, na przykład w postaci sałatki owocowej. Uczniowie z wielkim apetytem zjedli przygotowaną wspólnie sałatkę ze składników, które przynieśli - przede wszystkim różnorodnych owoców. Następnie uczniowie opracowali wspólnie piramidę zdrowego żywienia, bazując na dotychczasowej wiedzy w tym zakresie. Chętnie rozwiązywali też rozsypanki wyrazowe oraz krzyżówki na temat zdrowego stylu życia. Bardzo przydatne okazały się także pomoce, które otrzymali uczniowie klas I oraz II w postaci kolorowych ulotek. Ulotki te stanowią drogowskaz w sprawach zdrowego stylu życia, prawidłowego żywienia, a także uświadamiają każdemu jak istotna jest aktywność ruchowa.