Sianie i sadzenie

Praktyka czyni mistrza

Uczniowie szkoły „Razem” chętnie podejmują nowe wyzwania, bardzo lubią uczestniczyć w nieznanych dotąd sytuacjach oraz aranżować nowe. Zajęcia praktyczne dają dzieciom możliwość samodzielnego działania oraz wykazania się zarówno wiedzą, jak i umiejętnościami. Będąc wrażliwymi na potrzeby naszych uczniów, stwarzamy sytuację, w których to oni mogą stać się przewodnikami.

W świetlicy szkolnej dzieci mogą uczestniczyć w zajęciach z zakresu plastyki, techniki, a także zajęciach tematycznych , na przykład związanych z aktualną porą roku. Jak wiadomo, wiosna to czas, gdy wszystko budzi się do życia, kwitną kwiaty, śpiewają ptaki, a na targach pojawiają się pierwsze nowalijki. Nasi uczniowie wyrazili chęć posadzenia własnych roślin. Zostały zgromadzone potrzebne rzeczy: pojemniki, ziemia, nasiona rzeżuchy oraz cebulki. Dzieci przy niewielkiej pomocy nauczyciela posadziły cebulę oraz zasiały rzeżuchę. Ćwiczenie miało charakter eksperymentu. Z małych ziaren rzeżuchy po pewnym czasie wyrosły kiełki, a z cebuli szczypiorek. Młodzież mogła zaobserwować zmiany zachodzące w procesie siania i sadzenia oraz zauważyć efekty swojej pracy. Uczniowie dbali o posadzone rośliny i codziennie obserwowali, co się z nimi dzieje.

Na koniec doświadczenia uczniowie zaproponowali zabawę na odgadywanie zapachu roślin, które mają intensywny i specyficzny zapach. Te praktyczne ćwiczenia przygotowują dzieci to siania innych roślin oraz kwiatów, ponadto uczą samodzielności oraz szanowania przyrody.