Dni Języków Obcych

Miniony tydzień (31.05.2016r. – 3.06.2016r.) obfitował w wiele wydarzeń promujących kulturę krajów angielsko – niemiecko – rosyjskich. Wśród projektów zrealizowanych przez nauczycieli oraz uczniów znalazły się konkursy, pokazy prezentacji multimedialnych oraz przedstawienia. Wszystkie te działania miały nie tylko na celu przybliżenie ważnych zagadnień kulturowych, lecz także zaprezentowanie własnych talentów oraz pomysłów przez uczniów.

Pierwszy dzień „Dni Języków Obcych” promował kulturę Rosji. Uczniowie klasy II Gimnazjum pod bacznym okiem p. Beaty Folusz przedstawili projekt, który wypełniony był mnóstwem ciekawych informacji. Oprócz prezentacji multimedialnych uczniowie zaprezentowali najbardziej znane piosenki rosyjskie. Całe wydarzenie zakończone było kilkoma quizami podsumowującymi przedstawione informacje.

Kolejny dzień przyniósł nowe doświadczenie, którym był konkurs piosenki i poezji angielsko – rosyjsko – niemieckiej. Uczniowie zmierzyli się z piosenkami i wierszami brzmiącymi w obcym języku jak również ze stresem związanym z wystąpieniem przed gronem nauczycieli, rodziców oraz innych uczniów. Jury oceniało uczestników biorąc pod uwagę kilka kryteriów takich jak: poprawność językowa, muzykalność, poczucie rytmu, umiejętność poprawnego recytowania, wrażenie artystyczne oraz stopień trudności wybranej piosenki czy wiersza.

Dnia 2 czerwca 2016 roku odbył się pokaz prezentacji multimedialnych wykonanych przez uczniów klasy IV oraz VI. Miały one na celu przybliżenie ważnych zagadnień dotyczących krajów angielsko i niemieckojęzycznych. Uczniowie opowiadali o ważnych zabytkach Anglii oraz Niemiec, prezentowali znakomite postacie ze świata nauki, sztuki czy literatury oraz promowali kuchnię brytyjską i niemiecką. Każda prezentacja zakończona była krótkim quizem sprawdzającym wiedzę uczniów siedzących na widowni. W tym dniu również odbył się szkolny, pisemny konkurs angielsko – niemiecki, który składał się z dwóch części: pierwsza część miała na celu sprawdzenie znajomości kultury krajów obcojęzycznych a w drugiej części uczniowie zmagali się z zadaniami typowo leksykalno – gramatycznymi.

Piątek, 3 czerwca 2016 roku przyniósł moc atrakcji ponieważ w tym dniu wystawione zostały dwa przedstawienia. Pierwsze, przygotowane przez uczniów klasy V, dotyczyło kultury krajów angielskojęzycznych. Uczniowie zaprosili nas na „Bal u królowej Elżbiety II” i wcielili się w najbardziej wybitne postacie angielskie. Wśród nich, oprócz głównej postaci czyli królowej Elżbiety II, pojawił się Herold, Robin Hood, Shakespear, Newton, dr Fleming, Watson, Sherlock Holmes, słynni brytyjscy piłkarze, zespół The Beatles oraz amerykańska gwiazda Rihanna. Przedstawienie zakończyło się ważnym przesłaniem:

„Wielka Brytania jest pięknym krajem.
Ma bogatą kulturę i obyczaje
Angielski to język popularny w świecie,
Sami się go uczycie, a więc o tym wiecie.
Lecz waszego języka nie zapominajcie,
I o Polsce światu opowiadajcie
Język angielski się do tego idealnie nada
Bo miliony ludzi na świecie nim włada.
A tak mówić trzeba, by cię rozumieli.
I by o Polsce także cokolwiek wiedzieli.”

Kolejne przedstawienie zostało wykonane przez uczniów klasy II gimnazjum i zaprezentowane zostało w języku niemieckim. W jednej z najsłynniejszych baśni braci Grimm, pt. „Kopciuszek” (Aschenputtel), uczniowie zabrali nas w świat pięknych strojów, balu na dworze rodziny królewskiej oraz przedstawili znaną nam historię w sposób bardzo humorystyczny. Wspólnie odtańczyli również poloneza za co otrzymali gromkie brawa.

Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii z wszystkich opisanych wydarzeń.